Skip to content
Hoşgeldiniz
KONFERANS FOTOĞRAFLARI SİTEMİZDE

16 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz, "Matematik Doğa ve Yaşam" konulu konferansa ait fotoğraflara sitemizin "Fotoğraflar" bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki etkinliğimizde tekrar birlikte olmak dileğiyle...

 
MATEMATİK DOĞA VE YAŞAM e-Posta

KONFERANSA  DAVET!

16 OCAK 2010 CUMARTESİ günü gerçekleştireceğimiz "MATEMATİK DOĞA VE YAŞAM " başlıklı konferansa davetlisiniz.

Konuşmacı : Prof.Dr.Beno Kuryel (E.Ü Mühendislik Fakültesi Dekanı)
Tarih/Saat : 16 Ocak 2010 Cumartesi / 13.00 - 15.00
Yer: Türkan Saylan Kültür Merkezi Benal Nevzat  Salonu Alsancak-İzmir


Matematiğin gerek tarihsel sürecini, gerekse felsefi özelliklerini ele alırken gündelik yaşamdan kopmamalıyız. Örneğin, dünyada birçok insan matematikle olan dargın ilişkisinden şikayet eder. Birçoğumuz bunu bir eksiklik olarak ifade etmekten hiç çekinmez. Aksine, matematikteki eksikliğini neredeyse övünerek dile getirir. Matematiği gözümüzde öylesine büyütmüşüz ki böyle bir ?ihtişam? karşısında yetersiz kalmak bir özellik olarak algılanıyor.

Her bilgi dalı gibi matematik de bir kültür olarak yaşamını sürdürür. Son zamanlarda yapılan kazılarda 30000 - 40000 yıl öncesine varan bulgulara rastlanmaktadır. Çeşitli kemikler ve taşlar üzerindeki işaretlerden daha o zamanlar insanların yaşamlarını ölçüp biçtiğini, hesap kitap yaptığını öğreniyoruz. Gereksinmelerin giderilmesi, yaşamın örgütlenmesi için üzerinde yaşanan topraklar ölçülmüş, bölümlenmiş, hayvanlar sayılmış, gruplara ayrılmıştır. Evreni anlamak yolunda uzay tasavvur edilmiş, evrende görülenler benzetilerek geometrik şekil ve cisimlere vardırılmıştır. Giderek sayı dizgeleri farklılaşmış, çeşitli tabanda sayı sistemleri ortaya çıkmıştır. Bir taraftan insanların merak duyguları, yaratıcı yetileri, diğer yandan ihtiyaçların itici gücü ile matematik yaşamın kaçınılmaz bir parçası olmuştur. Doğa bilimleri büyük bir hızla evrilirken matematiği tetiklemiş, matematik de fiziksel araştırmaların motor gücü olmuştur.

 

Devamını oku...
 
SÖYLEŞİ: KÜBA GEZİ NOTLARI e-Posta

SÖYLEŞİ VE SAYDAM GÖSTERİSİNE DAVET!

26 ARALIK CUMARTESİ günü gerçekleştireceğimiz "Küba Gezi Notları" başlıklı söyleşi ve saydam gösterisine davetlisiniz.
H.Cem Çelik ( Öğretim Üyesi)
Saat: 14.00
Yer:İmece-Der

Kübayı gezen Cem Çelik?in  ??Gezi  Notlarını?? dinlemek  ve izlemek  bizlere güzellik  katacaktır.Bilgiyi hepimize ulaştırabilmenin aracı olarak düzenlediğimiz söyleşi ve saydam gösterisine dostlarımızı ve gençlerimizi bekliyoruz.

Küba?yı anlatmak Fideli, Che Guverayı ve yoldaşlarını anlamak değilmidir? Aynı zamanda  Kübanın büyük devrimcilerinden emperyalizme ve oligarşiye karşı mücadelenin kararlılığını , direncini, sabrını, fedakarlıklarını öğrenmektir. Emperyalizme ve kapitalizme karşı Küba Halkının kazanımlarını savunmak ve bunları geliştirmenin önemi açıktır.   Dünyanın ezilen halklarının ve emekçilerinin direnişçi sesi Fidel etkileyici bir biçimde onlara soruyor: ?Devrimler, yıkılmak için çağrıda mı bulunurlar yoksa devrimleri insanlar mı yıktırırlar? Engel olabilirler mi yoksa insanlar engelleyemezler mi? Devrimlerin yıkılmasını toplum engelleyemez mi yoksa engellenebilir mi? Hemen sizlere bir soru daha sorabilir miyim? Bu sosyalist devrimci sürecin, yıkılacağına ya da yıkılabileceğine inanıyor musunuz? Bunu hiç düşündünüz mü? Bunu derinden düşündünüz mü?? Ve devam ediyordu: ?Bizim başlangıçta en büyük hatalarımızdan biri, devrim süresince birçok kez, birilerinin sosyalizmin nasıl inşa edileceğini bildiğine inanmaktı. Ama bugün bir fikir sahibiyiz. Sosyalizmin nasıl kurulması gerektiği konusunda, benim düşüncem yeterince açık. Fakat daha net fikirlere ve sosyalizmin gelecekte nasıl korunacağı veya korunabileceği hakkında, sorumlu olan sizlere yönelik birçok soruya gereksinimimiz var.?

Devamını oku...
 
KONFERANS - TARİH VE MİLLİYETÇİLİK

KONFERANSA DAVET !

05 ARALIK CUMARTESİ günü gerçekleştireceğimiz "Tarih ve Milliyetçilik" başlıklı konferansa davetlisiniz.

Konuşmacı: ERDOĞAN AYDIN (Yazar)
Tarih: - Saat: 05 ARALIK CUMARTESİ / 14.00 - 16.00
Yer: Ahmet Priştina Kent Arşivi Müzesi Araştırma Salonu

"Milliyetçilikle sorunlarımıza çözüm üretilemeyeceği bir yana, dünya ve insanlık da süreğen bir gerilime mahkum edilmektedir. Modern çağ tarihinin de gösterdiği gibi milliyetçilik, insanlığa, ortaçağdaki dinsel ideolojilerle kıyaslanacak denli büyük felaketler getirmiştir. Haksız savaşlar, artan silahlanma, eğitim, sağlık ve kalkınma bütçelerinin kısılması, hep milliyetçilikle meşrulaştırılmıştır. Milliyetçilik insanı, halkları ve haklarını dinin yerini alan yeni bir kolektif kimlikle ezmenin ve burjuvazinin çıkarlarına feda etmenin aracı olmuştur.
Sorunlarımızın çözümünü sağlayacak bilinç ve sağduyumuzu tahrip ederek, bizi öteki inaç ve halklara düşman etmekte dincilik nasıl olumsuz bir misyon görmüşse, milliyetçilik de modern koşullarda aynı misyonu göstermektedir. Milliyetçiliğin bu evrensel gerçekliğini anlamak için ötekilerin milliyetçiliğine bakmak yeter.''

Yazar Erdoğan Aydın eserlerinde ''milliyetçiliğin sanılanın aksine milletini sevmek demek olmadığını, aksine hak ve özgürlüklerimize yabancılaşıp güdülen koyunlara dönüştürülmemizi sağlayan temel bir ideolojik araç olduğunu göstermekte ve milliyetçiliği irdelemektedir.''

Bilgiyi hepimize ulaştırabilmenin aracı olarak düzenlediğimiz konferans yaşadığımız dönem ile milliyetçiliğin çıkmazı arasındaki bağı irdeleyecektir. İlgilenen dostlarımızı ve gençlerimizi bekliyoruz.

İmece Dostluk ve Dayanışma Derneği
 
<< İlk < Önceki 31 32 33 34 35 36 37 38 Sonraki > Son >>

Sayfa 38 > 38

Eposta Listesi

Güncel etkinlikler epostanızda...

Kimler Sitede

Şu anda 5 konuk çevrimiçi