Skip to content
e-Posta

NAVER ENGİN

(1958-15.05.1978)

Burhaniye-Kösemköy’de 1958 yılında doğdu.İlkokulu,ortaokulu ve liseyi Burhaniye ilçesinde okudu.Liseyi bitirdikten sonra Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü’nü kazandı. 1977-1978 Öğrenim döneminde okula kayıt yaptırdı.

Necati Eğitim Enstitüsü ve Kredi ve Yurtlar kurumu  sivil faşistlerin işgali altındaydı. Faşist güçlerin işgali altındaki okula arkadaşlarıyla birlikte devam etti. Faşist saldırı ve baskı politikasına direndiler. Proleter devrimci hareket faşist işgalleri kırma ve okulları demokratik mevziler haline getirme mücadelesi veriyordu. Naver'in dirençli  ve kararlı önder tutumu okulunu terketmeme ve arkadaşlarıyla birliikte direnme tutumu faşist güçleri rahatsız etti. Eğitim Enstitüsü yönetimi ve polisin yardımıyla sivil faşistler Naver Engin’in sınıfını ellerindeki sopalarla ve bıçaklarla bastı. Naver Engin’i sırtından bıçakladılar.  Ağır yaralanan Naver Balıkesir SSK Hastahanesine (şimdi devlet hastanesi) kaldırıldı kurtarılamadı. Günlerden 15 Mayıs 1978 idi. Dönemin Başbakanı  Süleyman Demirel ‘‘Bana sağcılar cinayet işliyor dedirtemezsiniz’’ diyordu. Faşist çetelerin hergün bir devrimci genci öldürdüğü günlerdi.

Naver Engin’i hastaneye almaya gittiklerinde yoldaşlarına  devlet güçleri şiddet uyguladı ve kitlenin üzerine ateş etti. Ancak kitleyi yıldıramadılar binlerce insanın katılımıyla Naver uğurlandı. Naver'in direçli tutumu faşist işgallerin kırılmasına yol açtı. Öğrenciler Naver'lerin yolunu izleyerek hem Necatibey Eğitim Enstitüsünde hem de Kredi Yurtlar Kurumunda faşist işgali kırdılar ve tüm öğrencilerin okullarına devam etmesinin koşullarını yarattılar.

Naver Engin'i saygıyla anıyoruz.

Kahrolsun Faşizm ! Yaşasın Mücadelemiz !