Skip to content
MehmerT Ali,İlhan Emre Yazdır e-Posta

ANIYORUZ.

(MEHMET ALİ ÖZPOLAT, İLHAN EMRE/8-9 HAZİRAN 1976)

Gaziantep’te Düztepe mahallesinde kaldıkları evin asker ve polislerce kuşatılması sonucu çıkan çatışmada  ölen   Mehmet  Ali Özpolat ve İlhan Emre, hiçbir örgütsel bilgi, belge ve sırrı teslim etmeyerek ölümü seçti.

İbrahim Öztaş, Cihan Alptekin,  Alpaslan özdoğan, Sinan Cemgil, Kadir manga, Ömer Ayna  ve Mahir Çayan’ların kavgaya atıldıkları ve tarih yazdıkları sürecin  baş eğmez devrimcileri olarak  devrimci hareketin  geleneğini sürdürdüler.

1970’lerin yükselen devrimci hareketinin baş eğmez mücadele geleneğinin çelikleştirdiği iki yiğit militandı İlhan ile Mehmet Ali. İlhan, mücadele içerisinde çelikleşmiş bir Üniversite öğrencisi, Mehmet Ali ise işçiydi .

İlhan,’73’te ilgisi olmayan bir olaydan dolayı aranmaya başlar.  İlhan Emre  teslim olmaz; işçilerin köylülerin arasında çalışmayı tercih eder. Gaziantep’te işçiler, Maraş’ta köylüler arasında çalışır. Veliç fabrikası’ndaki direnişin örgütlenmesinde, zamlara karşı yürüyüşün ve Gaziantep’te ilk kez 1 mayıs’ın kutlanması çalışmalarında aktif olarak yer alır.

Mehmet Ali  Maraş’lıdır. Dörtyol ilçesinde,özellikle tarım işçileri arasında çalışır; daha sonra Gaziantep’e yerleşir ve Düztepe Sanayi Çarşısı’nda çalışmalarına devam eder.

Mehmet Ali ve İlhan’ın kaldıkları ev bir ihbar sonucu polisler tarafından sarılır. Sayıları on kadar olan polisler karşılarında teslim olacak birilerini beklerken tam tersi olur.İlhan ve Mehmet Ali’nin teslim olmak gibi bir niyetleri yoktur;yığınak artırılır ve çatışma başlar;gece yarısına doğru ilhan barikatı yarmaya çalışırken katledilir.Mehmet Ali artık yalnızdır; bu arada Düztepe halkı iki yiğit devrimcinin bu şekilde katledilmek istenilmesine büyük bir tepki duyar.Mustafa adında bir işçi polis jandarma barikatının önüne atılırken,vurulur.Yüzlerce polis ve asker ile bir türlü ele geçirilmeyen Mehmet Ali’yi yok etmek için ertesi gün en ağır silahlarla,kışladan getirdiği tank ile ev ateşlenir  ve 1. Kat yerle bir edilir. Mehmet Ali’nin silahı artık susmuştur ama Mehmet  Ali ve İlhan’ın yarattığı direniş ,Gaziantep’in emekçilerinin ve yoksullarının yüreğine kazınmıştı .

Faşist MC iktidarının  ağır bir iktisadi ve siyasi kriz içerisinde bulunan çürümüş düzeni  yaşatmak ve emekçi halkın insanca yaşama;  gençliğin demokrasi ve bağımsızlık mücadelesini kanla boğmak için  saldırılarını artırdığı  bir dönemdir.  Hergün  mücadele eden kitleler üzerine kurşun yağdırılan, devrimcilerin, yurtseverlerin meydanlarda, okullarda, fabrikalarda, tarlalarda kurşun yağmuruna tutulduğu; kürt milleti üzerinde zulmün   yoğunlaşarak sürdürüldüğü  ve giderek yoğunlaşarak ivmesinin arttığı bir dönemdir. Demirellerin,Türkeşlerin ,Erbakanların Milliyetçi Cephe Hükümeti ile faşist çetelerin ve  kontrgerilanın halka saldırılarının tırmandırıldığı  bir sürece girilmiştir. Faşist  dikdatörlüğün has adamlarıyla da saldırılar sınırlı olmamış; dönemin  muhalefet lideri Ecevit; ‘’yasal olmayan sola karşıyız’’ diyerek faşist teröre ve devlet terörüne yeşil ışık yakmıştır. Tip,TSİP gibi dönemin sözde sol  partileri  anarşizme ve goşizme karşı olduklarını açıklayarak   olayı benimsemediklerini ve bu nedenle saldırıların kendilerine yöneltilmemesi gerektiğini  işbirlikçi burjuvaziye salık vererek görevlerini yerine getirirler.

Bu süreçte  CHP Gençlik Kollarının Raporu, Almanya İçişleri Bakanlığının gizli raporu, DGM Savcısının beyanatı,Tercüman gazetesinin yayınları ve   TRT’nin  naklen yayını  Ecevit’in, TİP,TSİP’in demeçleri ... faşistdikdatörlüğün  birleşik orkestrası düzenli bir şekilde çalışır.…

Bu süreçte tüm Gaziantepte fiili bir sıkıyönetim sürdürülerek, dikdatörlük  ‘‘savaşa’’ devam etti. Yüzlerce ev basıldı ve arandı. Yüzlerce devrimci, demokrat gözaltına alındı.  Baskı, zulüm,  işkence  ve  örgütlü bir devlet terörü uygulandı.

8,9 haziran 1976’da İlhan ve Mehmet Ali’nin devrime ve örgütüne  adanmış yaşamları yine devrimi ve örgütü savunarak son buldu. Antep direnişi olarak adlandırılan bu tutum,’71’in devrimci mirasının devrimci hareket  saflarındaki en güzel örneğiydi; ve Antep direnişi faşizme karşı  bu baş eğmez geleneğin,devrime sosyalizme,örgüte güven ve sahiplenmenin simgesi olarak tarihe geçti.

‘71’in devrimci ruhunun,’76’da  Antep’deki  şahlanışı,daha sonraki dönemlerde yeni yetişen ve mücadeleye atılan gençlik üzerinde toprağa atılan filiz gibi boy vermiş; fabrikalarda, işletmelerde, tarlalarda, okullarda, yurtlarda yaşamın olduğu her yerde her saldırıda kendidini yeniden üretmiştir. Bu direnme ruhu her geçen gün kendisini yenileyerek 1980’de işçi sınıfını partisinin kuruluşunda kendisini göstermiştir. Binlerce devrimci bu kararlılığı 12 Eylül askeri faşist Cuntasının işkence tezgahlarında, cezaevlerinde, mahkeme salonlarında göstermiştir. Kararlılık ve azim Erdal’ın idam sehpasında; İmran Aydın’ın işkencede; Kenan Bilgin’in faşist katillere karşı kararlı ve  ölümüne direnişinde kendini yeniden üretmiştir.  Antep'in iki yiğit şahinin; diktatörlüğün en ağır silahlarla saldırısına karşı kararlılığı geleceğe faşizme ve sermayeye karşı direnmenin yolunu  açmıştır. . Dost-düşman biliyor ki;  bu gelenek ülkenin dört bir yanına kitlelere bilinç taşıyan ve bu uğurda gecesini gündüzüne katan her devrimcinin sürdürmesi gereken  zafere kadar direnişin yoludur.

Uğruna ölünesi  sınıfa karşı sınıf kavgası , sosyalizm kavgası, sürüyor sürecek...

Mehmet  Ali ve İlhan kısa ama örnek bir hayat yaşadılar  ve yaşamı örnek bir sonla noktaladılar, Onlar hiçbir belgeyi ve sırrı teslim etmeyerek ölümlerin en güzelini seçtiler…

Halkının kurtuluşu için  faşizmi ve emperyalizmi yenmek için bütün yaşamlarını adayan, halkı için yaşayan, halkı için savaşan ve halkı için ölen Mehmet Ali ve İlhan Emre’nin anısı mücadele tarihinde bir anıt gibi yükseliyor.

Onları saygıyla anıyoruz.


https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash2/v/t1.0-9/523504_3324950644461_814863936_n.jpg?oh=8fa6d8d8f47e5938df30dc5b47b05e55&oe=55F65BE7&__gda__=1441862590_80e3314bb293c4ffd2ac7a8be56e06bd https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/v/t1.0-9/540644_3324950964469_1302317460_n.jpg?oh=1e6c65b9846d7fda941700dc271ef6a3&oe=55F0A7C8&__gda__=1446051079_5068f429527dacf17ed15e827378cfee