Skip to content

ZEKAİ TANKİŞİ

1959 Yılının 6 Mart günü İstanbul’un Kocamustafapaşa semtinde dünyaya geldi. İlkokulu Fındıkzade’de bulunan Özel Yeni Nesil İlkokulu’nda okudu. Ortaokul ve liseyi Şehremeni Lisesi’nde bitirdi. Liseyi okurken tanıştığı arkadaşları sayesinde devrimci fikirlerle, halkın kurtuluşu ile tanıştı.

1977 yılında başarılı olarak aldığı yüksek puanla Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazandı.1978 yılından 1981 yılına kadar Ankara’da devrimci mücadelesini sürdürdü.

1978-1979 Yılında Ankara YDGD’ni yönetim Kurulunda görev aldı. Aynı dönemde komünist gençlik yöneticilerinden ve  Cebeci bölgesinin gençlik önderlerindendi.

Mamak semtinde devrimci faaliyet yürüttüğünden dolayı gözaltına alındı. Tutuklanmadı.

Bu dönemde Site öğrenci yurdunun faşist işgalden kurtarılmasında örgütlü çalışmanın içerisinde yer aldı. Devrimci öğrenciler Site Öğrenci temsilciliğini kazandı. Site Öğrenci yurdundaki faşist işgalin kırılmasının getirdiği moralle, Ankara Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrenci temsilciliği kazanıldı.

Ancak 1980 12 Eylül darbesinden sonra oldukça sıkıntılı bir dönem yaşadı. Tabi ki bu arada devrimci mücadele ile okul aynı anda yürümediği için okulu terk etmek zorunda kaldı.

12 Eylül döneminin zorluklarından dolayı 1981 yılında tekrar İstanbul’a ailesinin yanına dönmek ve babasının dükkanında çalışmak zorunda kaldı. 1983 yılına kadar çalışmaya devam etti; ancak yaşı itibariyle askerlik yapması gerektiğinden, 1983 yılının temmuz ayında İzmir’e acemi birliğine askerliğini yapmak üzere gitti. Daha sonra oradan Ağrı Eleşkirt’e sakıncalı piyade olarak tayin oldu.1984 yılının şubat ayına kadar orada devam etti ve teskeresini aldı.

Askerlik döneminden sonra tekrar babasının dükkanında çalışmaya başladı. Bu arada tanıştığı Figen hanımla 1985 yılının şubat ayında evlendi.1988 yılına kadar devam eden bu evliliğe 1988 Aralığında birlikte karar vererek son verdi. İlk eşinden boşanmanın verdiği moral bozukluğunu atmak için gittiği, eski devimci arkadaşlarının yoğun olduğu İzmir’e yerleşme kararı aldı.

1989 yılında İzmir Karşıya’da ev kiralayarak yeni yaşamına başladı. Bu arada bir boya firmasında pazarlamacı olarak çalışmaya başladı.1993 yılında İzmir’de tanıştığı Deniz hanımla ikinci evliliğini yapma kararı aldı. 1993 yılından 2012 yılına kadar gayet mutlu ve güzel bir hayat yaşadı. Taaki 2012 yılında o amansız lösemi hastalığına yakalanana kadar. Eşinin hemşire olması ve Ege Üniversitesi Hastahanesi’nde görev yapması sebebi ile 1.5 yıl kadar bu kötü hastalıkla mücadele etti.

Hasta yatağında 2012 1 Mayısına katılmak istedi doktorların sağlığı açısından uyun olmadığını söylemesine karşın hekimlere ve eşine karşı direndi ve katılmak isteğinde vazgeçmedi. Yüreği hep işçi sınıfının ve emekçilerin daha iyiyi ve güzeli yaşaması için örgütlü mücadele etmesinden yana çarptı.

Ancak ilik nakli yapılmasına rağmen maalesef bu kötü hastalıktan kurtulamayıp 2013 yılının 7 Eylül günü çok sevdiği İzmir’e ve hiçbir zaman umudunu yitirmediği devrim ve sosyalizm inançlarına, mücadelesine  ve tüm sevdiklerine veda etti. Vefatından sonra anne ve babasının arzusu üzerine doğduğu şehir olan İstanbul’a getirilerek orada defnedildi.

 

Aslan yürekli, cesur,  bağımsızlık, demokrasi ve  sosyalizm davasından bir an bile dönmeyen, dürüstlük timsali bir devrimci olan Tankişi hiçbir zaman ne arkadaşları ne de onu seven saygı duyan kişiler tarafından unutulmadı ve de sonsuza kadar unutulmayacak..