Skip to content

ABD emperyalizmi Venezüella’dan elini çek!

Emperyalizme karşı Venezüella’nın yurtsever halkına dayanışma duygularımızı iletiyoruz.

ABD yönetiminin Venezüella’da işbirlikçileri aracılığıyla yönettiği pasifikasyon hareketleri; emperyalizmin ve en gerici sermaye çevrelerinin kuklası olan Juan Guaido’yu Venezuela Devlet Başkanı olarak tanıması tekelci kapitalizmin çirkin yüzünü göstermektedir. ABD emperyalizmi Latin Amerika’da ve dünyanın birçok bölgesinde uluslararası tekelci kapitalizmin çıkarları için askeri, siyasi, ekonomik her türden müdahaleleri yapıyor, halklara kan ve gözyaşı politikası uyguluyor.

Emperyalizm, Ortadoğu’da petrol bölgelerine el koymak için yürüttüğü işgal ve savaş politikalarını Latin Amerika’da da yürütüyor. Venezuela petrollerine el koymak, bağımsızlıkçı politikalar izleyen Modura hükümetini yıkmak için her türden savaş oyunlarını tezgahlıyor. 2002’de Chavez döneminde de Amerikancı darbe tezgahlandı, ancak darbe girişimi başarısız oldu ve püskürtülmüştü. ABD emperyalizmi politik manevraları ve desteğiyle Brezilya’da da faşist Bolsonaro’nuyu iktidara taşımıştı.

ABD emperyalizmi ekonomik, siyasi ve askeri çıkarları söz konusu olduğunda barbarlıktan çekinmeyeceğini, ve hiçbir hukuku tanımayacağını bir kez daha gösterdi. Emperyalizm, halkların kendi kaderlerini tayin hakkını tanımıyor. Emperyalizmin işbirlikçisi kapitalist iktidarlarda aynı politikayı izliyor. Onlar halkların çıkarlarına ve kararlarına saygısız ve müdahalecidir. Tekelci kapitalizmin işbirlikçisi Ekvador Moreno Hükümeti Amerikancı faşist Juan Guaido’yu Venezuela Devlet Başkanı olarak tanıdı. Latin Amerika'da ABD'nin işbirlikçisi yönetimler kukla Juan Guaido'yu destekliyor. Emperyalizmin ve işbirlikçisi iktidarlar halkların kendi kaderini belirlemesini değil çok uluslu şirketlerin ve işbirlikçileri olarak kendi sınıf çıkarlarını savunmayı yeğliyorlar.

Venezuela işçileri, emekçileri ve gençliği ile dayanışma duygularımızı iletiriz. Venezuela’nın işçilerinin, emekçilerinin, yurtsever askerlerinin ABD emperyalizmine karşı direnişinin yanındayız.. Latin Amerika’nın ezilen ve sömürülen yoksul halklarının yanındayız.

Kahrolsun Amerikan emperyalizmi!

Emperyalizm Venezüella’dan elini çek!

 

 

 

 

 

Eposta Listesi

Güncel etkinlikler epostanızda...

Kimler Sitede

Şu anda 8 konuk çevrimiçi