Skip to content
Hoşgeldiniz
MİLLİYETÇİLİK VE YURT SEVERLİK e-Posta

KONFERANSA DAVET!

27 ŞUBAT 2010 CUMARTESİ günü gerçekleştireceğimiz "MİLLİYETÇİLİK VE YURT SEVERLİK" başlıklı konferansa davetlisiniz.

Konuşmacı : Tanıl BORA (Yazar, editör, çevirmen)
Tarih/Saat : 27 Şubat 2010 Cumartesi / 15.00
Yer: MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi

Günümüzde tırmandırılan,toplumsal kırılmalara, ayrışmalara neden olabilen milliyetçilik olgusu hakkında konu hakkında ciddi araştırma ve kitapları olan Tanıl Bora'nın etkinliğinde buluşmak üzere...

?10 sene öncesine kadar ulusalcılık aslında müstakil bir akım olmaktan uzaktı. Laik ve merkez solda olan ve MHP çizgisindeki milliyetçiliğe de mesafe koymak isteyen insanlar, kendi milliyetçiliklerini ayırt etmek için ulusalcı terimini kullanırdı. Ama 10 yıldır ulusalcılığın ifade ettiği başka bir anlam var bence. Hakikaten ayrı bir akım, ayrı bir ideolojik çizgi ifade ediyor. Bu ulusalcılık, laik, şehirli, tahsilli, daha çok orta sınıftan insanları milliyetçiliğe kazanma, milliyetçi seferberliğe dahil etme kampanyası içinde bir akım haline geldi bence. Yani onları gerçekten milliyetçilik doğrultusunda militanlaştırmaya dönük işlev gördü."

Devamını oku...
 
OCAK 2010 - YEMEK KONUŞMASI
 

Bu yıl beşincisini yaşadığımız yıllık yemekli buluşmamıza hepiniz hoş geldiniz. Bu akşam yine yüzlerce bir araya geldik. Sanki dün birbirimizden ayrılmışız gibi, sanki onlarca yıl berabermişiz gibi?ama sanki yıllarca ayrı kalmışız gibi hasretle, muhabbetle, heyecanla?. .

Geçen ve neredeyse bir ömür sığabilecek yıllara, yıllarla değişen konumlarımıza, yaşanmışlıklardaki farklılıklarımıza karşın yine de bir aradayız. Bu beraberlik çok önemlidir dostlar ve çok anlamlıdır. Bu bir güven,sevgi ve değerlerde ortaklaşma anlamını taşımaktadır. Bu beraberlik, ?birimiz hepimiz için hepimiz birimiz için? duygu ve coşkusunun devamı anlamındadır. Bu birliktelik halkımızın, insanlarımızın, emeğin özgürleşmesi idealinde paylaşılan dostluğun, bağlılığın devamı anlamındadır. Bugün hepinizi aynı duygularla, coşkuyla ve onurla İMECE-DER adına selamlıyorum.

Devamını oku...
 
TEKEL DİRENİŞİ

İmece-Der'i temsilen iki arkadaşımız 24 Ocakta Ankara'da Tekel İşçilerinin  direnişine  destek ziyaretinde bulundu; üyelerimizden toplanan malzemeleri de direnişteki işçilere teslim etti. İşçilere mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu ve başarı dileklerimizi ilettiler.


 
KONFERANS FOTOĞRAFLARI SİTEMİZDE

16 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz, "Matematik Doğa ve Yaşam" konulu konferansa ait fotoğraflara sitemizin "Fotoğraflar" bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki etkinliğimizde tekrar birlikte olmak dileğiyle...

 
MATEMATİK DOĞA VE YAŞAM e-Posta

KONFERANSA  DAVET!

16 OCAK 2010 CUMARTESİ günü gerçekleştireceğimiz "MATEMATİK DOĞA VE YAŞAM " başlıklı konferansa davetlisiniz.

Konuşmacı : Prof.Dr.Beno Kuryel (E.Ü Mühendislik Fakültesi Dekanı)
Tarih/Saat : 16 Ocak 2010 Cumartesi / 13.00 - 15.00
Yer: Türkan Saylan Kültür Merkezi Benal Nevzat  Salonu Alsancak-İzmir


Matematiğin gerek tarihsel sürecini, gerekse felsefi özelliklerini ele alırken gündelik yaşamdan kopmamalıyız. Örneğin, dünyada birçok insan matematikle olan dargın ilişkisinden şikayet eder. Birçoğumuz bunu bir eksiklik olarak ifade etmekten hiç çekinmez. Aksine, matematikteki eksikliğini neredeyse övünerek dile getirir. Matematiği gözümüzde öylesine büyütmüşüz ki böyle bir ?ihtişam? karşısında yetersiz kalmak bir özellik olarak algılanıyor.

Her bilgi dalı gibi matematik de bir kültür olarak yaşamını sürdürür. Son zamanlarda yapılan kazılarda 30000 - 40000 yıl öncesine varan bulgulara rastlanmaktadır. Çeşitli kemikler ve taşlar üzerindeki işaretlerden daha o zamanlar insanların yaşamlarını ölçüp biçtiğini, hesap kitap yaptığını öğreniyoruz. Gereksinmelerin giderilmesi, yaşamın örgütlenmesi için üzerinde yaşanan topraklar ölçülmüş, bölümlenmiş, hayvanlar sayılmış, gruplara ayrılmıştır. Evreni anlamak yolunda uzay tasavvur edilmiş, evrende görülenler benzetilerek geometrik şekil ve cisimlere vardırılmıştır. Giderek sayı dizgeleri farklılaşmış, çeşitli tabanda sayı sistemleri ortaya çıkmıştır. Bir taraftan insanların merak duyguları, yaratıcı yetileri, diğer yandan ihtiyaçların itici gücü ile matematik yaşamın kaçınılmaz bir parçası olmuştur. Doğa bilimleri büyük bir hızla evrilirken matematiği tetiklemiş, matematik de fiziksel araştırmaların motor gücü olmuştur.

 

Devamını oku...
 
<< İlk < Önceki 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Sonraki > Son >>

Sayfa 40 > 41

Eposta Listesi

Güncel etkinlikler epostanızda...

Kimler Sitede

Şu anda 8 konuk çevrimiçi